Prema analizi broja počinjenih kaznenih dijela u 2009. godini (izvor: časopis Zaštita) uz Pulu i Slavonski Brod, Vinkovci zauzimaju sam vrh! “Zahvaljujući” činjenici kako je u gradu bilo najviše smrtno stradalih i ozlijeđenih u prometu, zauzeli su treće mjesto.
Kako se nadalje u časopisu navodi, grad Vinkovci, koji je u 11 godina (od 1998. do 2008.) bio tek na 6. mjestu po broju prometnih žrtava, u 2009. zasjeo je na prvo mjesto (stopa od 8,63). Štoviše, Vinkovci imaju najveću stopu prometnih žrtava i u 2008. i 2007. godini.
Što zapravo svi ovi podaci pokazuju? Dario Šebalj, potpredsjednik FM SDP-a Vinkovci smatra da to jednostavno daje lošu sliku grada u javnosti. «Pa kako onda da građani budu zadovoljni životom u Vinkovcima nakon ovakvih statistika? Nešto se u gradu hitno treba mijenjati! Vinkovci imaju potencijala da drugim stvarima zasjednu na čelna mjesta nekih statistika i istraživanja, ali nikako na ovakav način.
Što je onda glavni uzrok ovakvih katastrofalnih rezultata? Odgovor leži u načinu na koji radi vinkovačka policija, jer očito ne radi dovoljno dobro. Prometnih nesreća bi bilo sigurno manje da je više policije na ulicama, da su češće u ophodnji, te da se služe represivnim mjerama. To se naročito odnosi za dane vikenda – petkom i subotom kada je najviše mladih na ulici i to najčešće pod utjecajem alkohola koji takvi sjedaju za volan te precjenjuju svoje mogućnosti. Također, velika su opasnost i alkoholizirani pješaci koje samo trenutak nepažnje i gubitak ravnoteže može dovesti u blizinu kolnika i onu najgoru situaciju. Drugi veliki problem je i nedovoljno dobra prometna infrastruktura. Loša preglednost na pojedinim raskrižjima, manjak kružnih tokova koji bi povećali protočnost prometa i smanjili mogućnost nesreće, te slaba prometna signalizacija dosta utječu na broj prometnih nesreća u gradu.
Građani se moraju osjećati sigurno u vlastitom gradu! A policija je jedan od važnijih činitelja sigurnosti gradova, kako po pitanju prometa, tako i po pitanju kriminala. Osiguranjem veće sigurnosti i kvalitete života ćemo potaknuti mlade da ostanu živjeti u gradu, a privući ljude iz drugih gradova. U jednom od najnesigurnijih gradova ljudi ne žele živjeti! Zato nešto pod hitno treba promijeniti i gradonačelnik bi trebao biti svjestan da konačno u druge i pametnije stvari treba investirati. Ne treba se previše baviti problematikom koja nema previše učinka, kao što je npr. izgradnja bazena koja nije neophodna u vrijeme recesije, ceste u manjim ulicama, a pogotovo one u rubnim dijelovima grada, mogu još neko vrijeme ostati neasfaltirane, ali kad je sigurnost u gradu u pitanju, recesije ne smije biti. Novac poreznih obveznika se konačno treba pametno trošiti!» zaključuje Šebalj!
31. ožujka u Staroj gradskoj vijećnici u Zagrebu održat će se konferencija “Sigurnost gradova 2010.“. Namijenjena je gradonačelnicima, dogradonačelnicima i voditeljima poslova sigurnosti u gradovima, lokalnoj upravi i samoupravi, županima, dožupanima i voditeljima poslova sigurnosti u županijama, upravama gospodarskih subjekata koji su od posebnog interesa za sigurnost i obranu Republike Hrvatske, ali i svim ostalim sudionicima hrvatske industrije sigurnosti, uključujući i javni i privatni sektor – policiju, vojsku, menadžere sigurnosti, privatne zaštitarske tvrtke.
Gordana Kobac, predsjednica FM SDP-a Vinkovci, poručuje sljedeće: «Ovom prilikom savjetujemo našem gradonačelniku, Mladenu Karliću, da svakako prisustvuje konferenciji za sigurnost gradova, te da pokupi malo iskustva od drugih gradonačelnika. Iz priložene statistike očito je da u ovih 13 godina koliko vodi grad Vinkovce, nije naučio kako dobro upravljati gradom, jer ga je učinio samo još više nepoželjnijim mjestom za život. Pored toga što nemamo sveučilište i visokoobrazovne ustanove, pored izuzetno visoke stope nezaposlenosti mladih u gradu, Vinkovci su postali i jedan od nesigurnijih gradova za život. Pitamo se samo čime gradonačelnik planira zadržati mlade građane da ostanu živjeti u gradu?!?»
nisam iznenađena