Obilježavanje Svjetskog dana zaštite šuma započelo je 1971. godine kada je na inicijativu Europske poljoprivredne konfederacije odlučeno da se prvi dani proljeća slavi kao Svjetski dan šuma. Ideju je podržala i UN-ova organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) smatrajući kako će ta manifestacija doprinijeti povećanju svijesti o važnosti i očuvanju šuma. Tako se više od četrdesetak godina diljem svijeta 21. ožujka slave šume i njihov doprinos cjelokupnoj ljudskoj zajednici.
Šume, kao dobra od interesa za Republiku Hrvatsku imaju njezinu osobitu zaštitu. Hrvatske šume d.o.o. koje gospodare i upravljaju šumama brinu se kako bi se što bolje očuvalo to najveće državno blago.
Šume su neprocjenjivo i nezamjenjivo bogatstvo. Njihova je uloga ključna u opstanku svih organizama na našem planetu. Puno puta smo čuli da su šume „pluća svijeta“ jer proizvode kisik koji udišemo procesom fotosinteze koji omogućuje život. Istovremeno, u tom procesu drveće koristi ugljikov dioksid. Veliki broj znanstvenika smatra da nakupljanje ugljikova dioksida u atmosferi dovodi do porasta prosječnih godišnjih temperatura i klimatskih promjena poznatih pod nazivom globalno zatopljenje.
Loše gospodarenje šumama, požari, poplave, poremećena ravnoteža i hranidbeni odnosi smanjuju površine prekrivene šumama, što povećava emisiju ugljikova dioksida od 12 do 18% , a to je jedan od glavnih uzroka klimatskih promjena, jednog od najvećih izazova današnjice s kojim se suočavamo.
Šume također pružaju alternativni izvor energije koji ima velikih mogućnosti da zamijeni energije iz fosilnih goriva. Biomasa iz šuma najvažniji je obnovljivi izvor energije u Europi; drvo čini gotovo onoliko energije koliko energija vode, vjetra, Sunca, geotermalna energija i druge biomase zajedno.
Općekorisne funkcije šuma jesu i zaštita tla od erozije, klizanje tla, odnošenja tla vjetrom i bujicama, utjecaj na plodnost tla, što utječe i na poljoprivrednu proizvodnju te na ljepotu krajolika, odmor, rekreaciju, razvitak turizma i lova.
Šume su vrlo složen i bogat ekološki sustav koji čuva 80% biološke raznolikosti na Zemlji, pružaju utočište i hranu brojnim životinjskim i biljnim vrstama.
Hrvatska je zemlja koja obiluje bogatstvom šuma. Čak 95% teritorija čine prirodne šume koje predstavljaju izuzetnu vrijednost i rijetkost u svjetskim razmjerima. Više od 30% šuma u Hrvatskoj smatra se izvrsnim.
Savjet za ekologiju, komunalni i održivi razvoj ovim putem želi pozvati građane grada Vinkovaca da svatko posadi po jedno stablo i na taj način zajedno probudimo svijest kod ljudi o vrijednosti šuma i važnosti njihova očuvanja.