U subotu, 02. ožujka 2013. u Gradskoj vijećnici u Vinkovcima, održano je predstavljanje predizbornog programa za obrazovanje i kulturu Gradske organizacije SDP-a Vinkovci. Obrazovni program predstavila je Senka Knežević-Čeple, predsjednica Savjeta za obrazovanje, a program za kulturu Josip Paulić, predsjednik Savjeta za kulturu Gradske organizacije.
U izuzetno usklađenom nastupu prezentanti su dijagnosticirali katastrofalno stanje u obrazovnoj i kulturnoj nadgradnji u Gradu kao posljedicu nemara i namjerne destrukcije ovih vrijednosti od strane vladajuće strukture. Oba prezentanta ponudila su smjernice i strategije, te čitav niz mjera i ključnih projekata, koji bi trebali spriječiti pretvaranje Vinkovaca u provincijalnu slavonsku kaljužu.
Savjet za obrazovanje je postavio jednakost i pravednost za temelje svoje strategije. Mogućnosti i uvjeti obrazovanja moraju biti jednaki za svako dijete, uz uvažavanje posebnosti i različitosti svakog djeteta. Stoga je potreban niz intervencija od vrtićke dobi (renoviranje zastarjelih objekata građenih od opasnih i po zdravlje štetnih materijala, cijene vrtića usklađene s primanjima roditelja, veće ulaganje u edukaciju djelatnika, …), preko osnovnih škola (stvaranje uvjeta za produženi, a zatim i cjelodnevni boravak, kao preduvjet kvalitetnog obrazovanja sve djece, kako onih s prosječnim sposobnostima, tako i nadarenih učenika, stvaranje kvalitetne mreže škola s ciljem mnogobrojnih racionalizacija i povećanja kvalitete učeničkih projekata, …), do srednjih škola (povećanje kapaciteta gimnazijskih programa s ciljem smanjenja broja učenika koji ranije napuštaju školovanje, jače povezivanje strukovnih škola s gospodarstvom Grada, te njihovo pretvaranje u centre cjeloživotnog obrazovanja). Posebnu pozornost Savjet za obrazovanje poklanja visokoškolskom obrazovanju i cjeloživotnom učenju, kao pokretačima i nositeljima razvoja Grada, kako ekonomskog, tako i kulturnog, ali isto tako i kao mjeru zadržavanja intelektualnog kapitala u Gradu. Zbog toga želimo pokrenuti projekt vinkovačkog Veleučilišta, orjentiranog na nove tehnologije kao što su ekologija, biotehnologija i mehanotronika. Ovo je strateški projekt za grad jer osigurava ostanak i razvoj intelektualnog kapitala.
Savjet za kulturu svojim je programom savršeno interferirao s programom Savjeta za obrazovanje, ističući potrebu za vraćanjem kulturnog identiteta Grada bogatog povijesnom i kulturnom baštinom (najstarije urbano naselje u Europi, Orion, bogata nalazišta iz rimskog doba, …). Savjet za kulturu za rješavanje lošeg stanja u kulturi predlaže sljedeće mjere: uključivanje mladeži i školske populacije u aktivnosti iz kulturne domene, te stvaranje programa i učestalo oglašavanje svih kulturnih zbivanja u Gradu. Polazišna ideja cijelog kulturnog programa bilo bi osnivanje Vinkovačkog kulturnog centra kao temeljne organizacije i središnjeg ureda za koordinaciju svih amaterskih ili profesionalnih udruga, kulturno-umjetničkih društava i ostalih udruga građana koje kvalitetom svojega rada zadovoljavaju javne potrebe u kulturi Grada.
”Obrazovanje je temelj napretka, ne samo gospodarskog već i socijalnog, kulturnog, pa i političkog. Jedino sustavnim ulaganjem u obrazovanje možemo pokrenuti Vinkovce. I to je naša temeljna orjentacija. Poražavajuća je činjenica da uspješne države i sredine izdvajaju preko 3 % BDP-a za obrazovanje, dok je to kod nas manje od 1 %. To je prva stvar koju ćemo promijeniti! ‘‘ – istaknuo je Damir Rimac, kandidat za gradonačelnika.