Dan 25. studeni se diljem svijeta obilježava kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Odluku o obilježavanju ovog dana donijeli su Ujedinjeni narodi 17. prosinca 1999. godine, u znak sjećanja na sestre Patriu, Minervu i Mariu Teresu Mirabel, koje je brutalno ubio diktator Rafael Trujillo 1960. godine u Dominikanskoj Republici. Sestre su bile političke aktivistkinje koje su djelovale pod imenom „Las Pariposas“ ili „Leptiri“ te su postale su simbol otpora diktatorskom režimu Trujilla, kao i simbol feminističkog pokreta. Zbog svojih aktivnosti uhićivane su više puta, zajedno sa svojim muževima, a kobni događaj stravičnog ubojstva sestara dogodio se 25.11.1960. godine kada su krenule u posjetu muževima koji su bili u zatvoru. Uhitila ih je Trujillova policija, sve tri su zadavljene, a njihova tijela su pronađena polomljenih kostiju što je dokaz brutalnog mučenja.
Statistički podaci su i više nego poražavajući. Između 10 i 12 žena u Hrvatskoj godišnje ubiju njihovi partneri, a većina njih se dogodi tijekom brakorazvodne parnice. Svakih 15 minuta jedna žena u Hrvatskoj je fizički zlostavljana, a brojka drastično raste kada se tome pribroji nasilje koje nikada iz straha od ponavljanja nije prijavljeno i samim time nasilnici nisu registrirani. Svjetska statistika svjedoči kako su u više od 70 % slučajeva ubojstava žena u svijetu izvršitelji bili njihovi partneri, a prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova u 2013. godini žrtvama obiteljskog nasilja je bilo 62 % žena.
Nasilje nad ženama događa se u raznim aspektima, od ženskog i obiteljskog, pa do društvenog i političkog života. Ono obuhvaća narušavanje građanskih, kulturnih, ekonomskih, političkih i društvenih prava žena. Građanska obveza je svih pridružiti se kampanji u borbi protiv nasilja nad ženama jer zahtjev ove kampanje nije ništa drugo osim pravo na život bez nasilja, promoviranje kulture nenasilja i međusobnog poštivanja spolova. Ravnopravnost spolova je demokratski zahtjev, a prava žena su, odgovaralo to nekome ili ne, ljudska prava. Samo u Vukovarsko-srijemskoj županiji u periodu od 01.01.2014. – 31.08.2014. godine prema članku 4. Zakonu o zaštiti nasilja u obitelji evidentiran je 421 prekršaj od čega: 206 slučajeva tjelesnog nasilja, 204 slučajeva psihičkog nasilja, 7 ekonomskog nasilja i 4 slučajeva kažnjavanja djeteta. U najčešćem slučajevima se radilo o nasilju nad ženama u dobi 31 – 50 godina, dok su nasilnici bili muškarci u dobi do 50 godina. Ukupno je predloženo 295 zaštitnih mjera od kojih se najveći broj mjera odnosi na obavezno liječenje od ovisnosti te zabranu približavanja žrtvi nasilja u obitelji. Također, ukupno su 22 osobe prekršajno prijavljene za nepostupanje prema primjenjenoj zaštitnoj mjeri.
Treba stati na kraj nasilju nad ženama. Svako nasilje treba prijaviti i strogo osuditi. Nasilje nad ženama nije stigma žrtve, ono je sramota nasilnika i kao takvo mora biti osuđeno i spriječeno. Jačanjem svijesti o ravnopravnosti spolova i borbi protiv nasilja nad ženama jačamo naše društvo i u nove naraštaje usađujemo učenje da je nasilje zlo koje treba spriječiti.