Danas, 25. veljače 2015. godine, po drugi put u Hrvatskoj se obilježava Dan ružičastih majica kao dio programa prevencije vršnjačkog nasilja.
Ideja svoje korijene vuče iz Kanade u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj osnovnoj školi kada je dječak u znak podrške svojoj majci koja je oboljela od raka dojke došao u školu u ružičastoj majici i postao žrtva nasilja od strane svojih vršnjaka. Međutim, priča je dobila drugačiji epilog jer su se akciji pridružili njegove kolege koje su solidarno s dječakom odjenuli ružičaste majice i sam događaj je dobio globalni epilog, a ružičaste majice su postale prepoznatljivi simbol inicijative i kasnije međunarodno priznate obljetnice.
Prema svim dostupnim analizama u hrvatskim je školama, kako se procjenjuje, svako četvrto dijete svakodnevno izloženo barem jednom obliku nasilja. Zlostavljanje je, naime, ne samo fizički nasrtaj nego i nazivanje pogrdnim imenima, ismijavanje, oduzimanje novca i stvari, isključivanje iz društva, širenje lažnih priča, geste sa seksualnim značenjem…
Ovaj ozbiljan društveni problem ono je protiv čega su se prije godinu dana snažno počeli boriti aktivisti u Centru za edukaciju i prevenciju nasilja (CEPN). Ovakav projekt su podržali brojni gradovi te su kao partneri aktivno pristupili borbi protiv vršnjačkog nasilja – Zagreb, Osijek, Đakovo, Vukovar i Split. Projekt aktivno podržavaju i državne institucije – Ministarstvo unutarnjih poslova RH, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa te Agencija za odgoj i obrazovanje.
Forum mladih SDP-a Vinkovci se priključio obilježavaju ove inicijative te organizirao akciju u središnjem vinkovačkom parku. Odjeveni u ružičaste majice dijelili smo građanima letak na kojem je otisnuta Inicijativa upućena Gradonačelniku grada Vinkovaca, Mladenu Karliću, od strane gradske vijećnice SDP-a, Gordane Kobac, kojom se inicira da Grad Vinkovci, odnosno gradonačelnik jedinog velikog Grada u Vukovarsko-srijemskoj županiji podrži ovaj projekt i da Vinkovci postanu grad partner u borbi protiv vršnjačkog nasilja. Razlozi za inicijativu su jasni. Naime, jedini smo grad u Županiji koji pod svojom ingerencijom ima sve osnovne škole s tisućama učenika u njima te bi na taj način djelovali na ovu opće društveno neprihvatljivu pojavu o kojoj se ne smije šutjeti.
Grad akciju može provoditi u suradnji s odgojno-obrazovnim ustanovama (čak i u vrtićima), koje žele zaustaviti nasilje nad djecom na način da se održavaju različite radionice na kojima se djeca i mladi upoznaju s vrijednostima dobrog odnosa u društvu. Time bi se jasno poslala poruka „STOP NASILJU“ i istaknula važnost prevencije nasilja.